Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Español(Spanish Formal International)

Pobierz ulotkę

MI on Facebook

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach naszego Instytutu dopisz się do newslettera
Strona główna Archiwum aktualności
Kaligrafia jako trening uważności (22 maja)

Kaligrafia jako trening uważności
1-dniowy kurs kaligrafii (japońskiej) w psychologii i psychoterapii


UWAGA! Ze względu na okoliczności rodzinne trening został przeniesiony na 22 maja. Za zmianę przepraszamy.


To, co oferuje sztuka, to przestrzeń – szczególny rodzaj przestrzeni, która pozwala oddychać sferze duchowej. – John Updike
Człowiek maluje swoim mózgiem, a nie swoimi dłońmi – Michelangelo


Kaligrafia jako trening uważności
1-dniowy kurs kaligrafii (japońskiej) w psychologii i psychoterapii:


kurs podstawowy z Maho Ikushimą i Julią E. Wahl.
I. część – teoretyczna. W trakcie tej części uczestnicy dowiedzą się, czym jest kaligrafia w kontekście psychologii i praktyki uważności (mindfulness).
II. część – praktyczna. W trakcie tej części uczestniczy nauczą się podstawowych technik związanych z kaligrafią japońską.
 


Kaligrafia z greckiego oznacza „piękne pisanie” i jest formą aktywności kontemplacyjnej (mówiąc naukowo procesem grafonomicznym), która polega na pisaniu/rysowaniu znaków poprzez zaaktywizowanie części poznawczej, emocji oraz ciała. Może to być technika wspomagająca psychoterapię czy też samorozwój. Kaligrafia japońska jest zainspirowana filozofią buddyzmu zen, jest to sztuka pędzla (hitsuzendō). Każda emocja czy myśl widoczna jest w tym, w jaki sposób pociągniemy pędzlem. W tym sensie jest to zatem sztuka bycia poprzez kaligrafię. To, co odczuwamy w danym momencie jest uwidocznione na papierze. Kaligrafia rozwija poczucie obecności i ugruntowania w chwili bieżącej. Jest praktyką, która łączy pracę z umysłem, ciałem oraz poczuciem przestrzeni. Ważnym elementem jest również otwarcie się na nowe znaczenia słów i tym samym ich nowe zrozumienie.
Z perspektywy klinicznej dowiedziono, że somatycznie kaligrafia powoduje u osób ją praktykujących relaksację i spokój emocjonalny, czyli spowolnione oddychania, zmniejszone tętno, mniejsze napięcie mięśniowe, spadek ciśnienia. Poznawczo poprzez praktyki kaligrafii zmniejsza się czas reakcji na rozróżnienie i identyfikację przedmiotów/figur, zwiększają się umiejętności wzrokowo-przestrzenne, myślenia abstrakcyjnego oraz poprawia się koncentracja oraz pamięć.
Kurs skierowany jest zarówno do profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, jak i osób zainteresowanych tematyką kaligrafii w psychologii i psychoterapii.


  • Data: 22 maja 2010 (sobota).
  • Godzina: 12:00 – 16:00.
  • Liczba miejsc ograniczona (do 12 osób).
  • Cena: 115 PLN (z materiałami).
  • Miejsce: ul. Madalińskiego 57, lok. 10, Warszawa.
  • Zapytania i zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , +(48) 608 079 909
 

Aktualności

Warsztaty

Szkolenia

Wykłady


© 2019 The Mind Institute Wszelkie prawa zastrzeżone | Created by BlueBuoy