Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Español(Spanish Formal International)

Pobierz ulotkę

MI on Facebook

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach naszego Instytutu dopisz się do newslettera
Strona główna Archiwum aktualności
2-dniowe Wprowadzenie do Podejścia Uważności i Współczucia, 11 – 12 marca 2017, Rzeszów
piątek, 10 lutego 2017 12:31

 

 2-dniowe Wprowadzenie do Podejścia Uważności i Współczucia, 11 – 12 marca 2017, Rzeszów


 
„Współczucie wobec siebie samych (ang. self-compassion) jest umiejętnością, której każdy z nas może się nauczyć, nawet osoby, które nie otrzymały zbyt wiele czułości w dzieciństwie albo czują zawstydzenie, kiedy mają być miłe dla siebie samych. Współczucie wobec siebie samych jest odważną postawą umysłu, która stoi w opozycji do bólu – bólu, który sami sobie sprawiamy każdego dnia przepracowując się, przejadając, zbytnią analizą, przesadnymi reakcjami. Współczucie wobec siebie samych daje nam emocjonalną siłę i elastyczność, pozwalając nam bycie ze sobą, reagowanie na siebie i innych z troską i szacunkiem. W końcu popełnianie błędów jest częścią bycia człowiekiem” – Christopher Germer

 

Mindfulness, jest czasem tłumaczony w języku polskim, jako uważność, uważna obecność lub też pełnia obecności. Najczęściej cytowana definicja mindfulness określa go, jako szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę (Jon Kabat-Zinn, 1990), odnosi się tym samym do doświadczenia świata, które znajduje się poza naszymi oczekiwaniami i jest rodzajem doświadczania rzeczy „takimi, jakimi są” (Ray, 2002). Jest jedną z metod stosowaną w celu lepszego radzenia sobie w sytuacjach stresowych, lękowych, obniżonego nastroju. Z wielu lat badań w tym temacie wiemy, że praktyka uważności wzmacnia system immunologiczny i buduje nowe połączenia w naszym mózgu, co bezpośrednio przekłada się na jakość naszego życia.

Podejście współczucia (ang. compassion) jest coraz szerzej stosowane we współczesnej, zachodniej psychologii, psychoterapii (zwłaszcza w tzw. III. fali terapii CBT) oraz medycynie. Skuteczność tego podejścia oraz jego poszczególnych narzędzi jest potwierdzana poprzez systematycznie rosnącą ilość badań (m.in. badań w dziedzinie neuropsychoendokrynologii).
Współczucie jest również sercem uważności. Współczucie według definicji Dalajlamy to „wrażliwość na cierpienie siebie i innych, a jednocześnie głębokie zaangażowanie dotyczące jego zmniejszenia”, a zatem jest to „wrażliwa uwaga/świadomość plus motywacja” (Gilbert, 2010) i działanie. Obecnie podejście to jest z sukcesem stosowane w psychoterapii, a badania pokazują, iż trening współczucia znacznie zmniejsza poczucie wstydu, samokrytykę, depresję oraz lęk (Mayhew, Gilbert, 2008). Warsztat będzie składał się z części teoretycznej i praktycznej. Pozwoli uczestnikom zaznajomić się z podstawowymi metodami i narzędziami podejścia współczucia oraz uważności, a także nawiąże do różnic i punktów wspólnych pomiędzy współczuciem, a uważnością.


Termin: 11- 12 marca (sobota/niedziela), sobota (10-17), niedziela (10 – 16).

Miejsce: Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe ZODIAK, ul. Mieszka I 48/50, Rzeszów
Cena: 360 PLN (w cenę wliczone są materiały oraz przerwy kawowe).
W razie niewystarczającej liczby uczestników, organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatu - w takim przypadku uczestnicy otrzymują zwrot całości wpłaconej kwoty.
Prowadzenie: Julia E. Wahl


Julia E. Wahl – psycholog, psychoterapeuta (szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie integracyjnym w Manchester Institute for Psychotherapy, Manchester, Wlk. Brytania, u Richarda Erskine’a, PhD z Institute for Integrative Psychotherapy, Nowy Jork, USA), założyciel i dyrektor The Mind Institute (www.mindinstitute.com.pl), trener uważności (mindfulness) oraz współczucia (compassion). Jedna z założycieli Polskiego Towarzystwa Mindfulness.
Przeprowadziła ponad 40 edycji 8-tyg. Treningu Uważności w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Gdańsku, Nottingham oraz Derby. Przez kilka lat pracowała w Szpitalu MSW w Otwocku na Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych, gdzie prowadziła terapię indywidualną, grupową, warsztaty na temat złości. Superwizowała się u Marii Marquardt (Katowicki Instytut Psychoterapii) oraz Christophera Germera, PhD (Harvard Medical School).Przeprowadziła szereg warsztatów i szkoleń m.in. na temat psychoterapii, psychopatologii, radzenia sobie z emocjami, uważności oraz współczucia m.in. dla dyrektorów więzień polskich, Komendy Głównej Policji.
Prowadzi bloga juliawahl.natemat.pl, a także pisuje do szeregu różnych gazet (m.in. Coaching, Świat Mózgu, Magazyn Joga).
Obecnie prowadzi program wsparcia dla pacjentów onkologicznych (Compassion for Cancer – CforC) w oparciu o podejście współczucia (Compassion-Focused Therapy – CFT) w ramach doktoratu na University of Derby.


Informacje i zgłoszenia:
www.mindinstitute.com.pl
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , telefon: +608 079 909 (można zostawić wiadomość SMS/prosimy nie zostawiać wiadomości na automatycznej sekretarce), w godz. 10 - 18 (od pn do pt).


Numer konta:
JULIA WAHL, DERBY DE11HF, UK
Przelewy krajowe:
ING BANK ŚLĄSKI
12 1050 1559 1000 0092 1047 7411


Przelewy zagraniczne:
IBAN PL12 1050 1559 1000 0092 1047 7411
SWIFT CODE INGBPLPW


koniecznie z dopiskiem: "WARSZTAT RZESZÓW”
* Wystawiamy rachunki (ze względów księgowych do dwóch tygodni od rozpoczęcia Warsztatu).


 

 

 

Aktualności

Warsztaty

Szkolenia

Wykłady


© 2019 The Mind Institute Wszelkie prawa zastrzeżone | Created by BlueBuoy