Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Español(Spanish Formal International)

Pobierz ulotkę

MI on Facebook

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach naszego Instytutu dopisz się do newslettera
Strona główna Archiwum aktualności
2-dniowe Wprowadzenie do Uważności w Pracy z Pacjentem Onkologicznym
poniedziałek, 22 czerwca 2015 12:57

2-dniowe Wprowadzenie do Uważności w Pracy z Pacjentem Onkologicznym (Warszawa)

 

Termin: NOWY TERMIN WKRÓTCE


W trakcie warsztatu omawiane będą różne programy oparte na uważności, które obecnie wykorzystywane są w pracy z pacjentami onkologicznymi (m.in. MBCR - Mindfulness-Based Cancer Recovery).


Program MBCR został rozwinięty przez Lindę Carlson i Michaela Speca na bazie podejścia uważności i programu MBSR (ang. mindfulness-based stress reduction). Jest to 8-tygodniowy program radzenia sobie z symptomami chemioterapii, radiacji i innych sposobów leczenia poprzez zmniejszenie poziomu stresu, lęku i nauczenia się bycia z trudnymi emocjami. Jak piszą autorzy tego programu „jego efektywność wynika ze skoncentrowania się na całej osobie, a nie tylko diagnozie raka” (Carlson, Speca, 2011). W trakcie treningu uczestnicy uczą się jak radzić sobie z efektami ubocznymi somatycznego leczenia, czyli z wypadaniem włosów, zmęczeniem, bólem, obniżonym nastrojem, zmianom w postrzeganiu i traktowaniu przez innych, zmianie percepcji siebie samego.
W tym programie choroba nowotworowa traktowana jest jako trudność, na którą należy odpowiedzieć, a nie z nią walczyć. Odpowiedź polega na „byciu” z trudnymi emocjami. Pomaga lepiej się przystosować do nowych okoliczności. Linda Carlson bazuje tutaj na obserwacjach osób, u których następuje wzrost potraumatyczny, stąd MBCR nastawiony jest nie tylko na skuteczniejsze leczenie i wzrost motywacji pacjenta, ale przede wszystkim na indywidualny rozwój jednostki.


Podstawowymi narzędziami pracy są techniki medytacyjne. Pacjenci uczą się medytacji na oddechu, skanowania ciała (dzięki czemu są bardziej świadomi wszelkich zmian fizycznych zauważanych podczas choroby i w trakcie procesu zdrowienia), praktykują jogę (tutaj asany są dostosowywane do stanu zdrowia danej osoby), ćwiczą techniki wyobrażeniowe oraz praktykują medytację w życiu codziennym. Uczestnictwo w treningu MBCR powoduje m.in. zmiany w mózgu prowadzące do zmniejszenia objawów depresyjnych towarzyszących zmianom nowotworowym oraz do częstszego przeżywania emocji pozytywnych.
W trakcie warsztatu uczestniczy nie tylko dowiedzą się o teoretycznych podstawach roznych programow, ale również będą mieć okazję popraktykować uważność (m.in. medytację uważności/na oddechu, skanowanie ciała, uważną jogę).


 

Prowadzenie: Julia E. Wahl
Psycholog, psychoterapeuta (szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie integracyjnym w Manchester Institute for Psychotherapy, Manchester, Wlk. Brytania, u Richarda Erskine’a, PhD z Institute for Integrative Psychotherapy, Nowy Jork, USA), założyciel i dyrektor The Mind Institute (www.mindinstitute.com.pl), trener uważności (mindfulness) oraz współczucia (compassion). Przeprowadziła ponad 30 edycji 8-tyg. Treningu Uważności w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu oraz Gdańsku. Przez ostatnie kilka lat pracowała w Szpitalu MSW w Otwocku na Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych, gdzie prowadziła terapię indywidualną, grupową, warsztaty na temat złości. Obecnie superwizuje się u Marii Marquardt (Katowicki Instytut Psychoterapii) oraz Christophera Germera, PhD (Harvard Medical School). Przeprowadziła szereg warsztatów i szkoleń m.in. na temat psychoterapii, psychopatologii, radzenia sobie z emocjami, uważności oraz współczucia m.in. dla dyrektorów więzień polskich, Komendy Głównej Policji. Obecnie tworzy program wsparcia dla pacjentów onkologicznych w oparciu o podejście współczucia w ramach doktoratu na University of Derby. Pomysłodawca współorganizator konferencji 1st Conference on Practical Application of Buddhism in Western Psychology. Mindfulness: Theory and Practice. W trakcie szkolenia w podejściu self-compassion i Compasssion Focused Therapy, praktykuje w podejściu buddyzmu tybetańskiego. Ukończyła trening dla nauczycieli: MBSR in Mind-Body Medicine prowadzony przez Jona Kabat-Zinna i Sakiego Santorelliego.


Miejsce: Warszawa (Centrum)

Cena: 500 PLN. 

Odbiorcy: Warsztat dla osób pracujących z pacjentami onkologicznymi (psycholodzy, terapeuci, psychiatrzy i inne osoby wspierające). 

W celu rejestracji należy wyslać email na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , wypelnic formularz rejestracyjny (zostanie przeslany przez nas w mailu) oraz uiscic oplate.


Informacje i zapisy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  ,
telefon: +608 079909 (można zostawić wiadomość SMS/prosimy nie zostawiać wiadomości na automatycznej sekretarce),
w godz. 11 - 17 (od poniedziałku do piątku). Jeżeli nie odbierzemy, to oddzwonimy do Państwa.

Zgłoszenia są ważne jedynie wraz z jednoczesną wpłatą zaliczki.


Numer konta:
THE MIND INSTITUTE JULIA WAHL
PIASTÓW 1/5, 70-325 SZCZECIN


Przelewy krajowe:
Nordea Bank Polska S.A. 
31 1440 1143 0000 0000 1583 3572


Przelewy zagraniczne: 
IBAN PL31 1440 1143 0000 0000 1583 3572
SWIFT CODE NDEAPLP2

koniecznie z dopiskiem: Warsztat UWAZNOSC ONKOLOGIA


 

 

Aktualności

Warsztaty

Szkolenia

Wykłady


© 2019 The Mind Institute Wszelkie prawa zastrzeżone | Created by BlueBuoy