2-dniowy Warsztat: Uważność w kontekście pracy psychologa i psychoterapeuty
(Podejście uważności (mindfulness) z elementami podejścia współczucia (compassion), czyli narzędzia i techniki do pracy psychologicznej i psychoterapeutycznej)
26-27 stycznia 2019, Warszawa
Prowadzenie: Julia E. Wahl
W ostatnich latach obserwuje się istotny wzrost zainteresowania klinicystów i badaczy koncepcjami oraz metodami pracy zaczerpniętymi z praktyk kontemplacyjnych. Obok uważności (ang. mindfulness) to również współczucie (ang. compassion) wzbudza szczególne zainteresowanie. Zainteresowanie podejściami kontemplacyjnymi jest tak powszechne ze względu na swoje szerokie odniesienie do psychoterapii i liczne korzyści, jakie przynosi rozwijanie uważności i współczucia - zarówno dla terapeuty, relacji terapeutycznej, a przede wszystkim pacjenta/ klienta.
Warsztat praktyczny dla psychologów, psychoterapeutów, osób pracujących w obszarze pomocy, pragnących indywidualnie praktykować uważność z elementami podejścia współczucia, a także zapoznać się z możliwością wykorzystania tego podejścia w swojej pracy z pacjentami zmagającymi się ze stresem, depresją, uzależnieniami, traumą i innymi trudnościami. Wspomniane będą też zagrożenia czy też trudności związane z pracą z wykorzystaniem podejść kontemplacyjnych.
W ramach warsztatu:
• Dowiesz się, czym jest podejście UWAŻNOŚCI, czemu służy i jak praktykować uważność – m.in. w kontekście depresji, traumy, regulacji stresu, koncentracji, relacji czy emocji
• Wskażemy, jakie są najczęstsze sytuacje problemowe, z którymi spotykają się specjaliści w pracy metodą uważności
• Otrzymasz zestaw ćwiczeń do pracy indywidualnej i z klientem/pacjentem – przećwiczysz pod okiem eksperta konkretne techniki z obszarów uważności i współczucia
• Omówimy, jak badać uważność (psychometrycznie i fizjologicznie) i jakie badania są już dostępne (potwierdzające skuteczność praktyk i podejścia uważności)
• Przedstawimy, jakie są zagrożenia i pułapki terapeutyczne związane z praktyką uważności oraz co to jest McUważność
• Krótkie wprowadzenie do podejścia współczucia (compassion).
• Omówimy także to, w jaki sposób można korzystać z uważności w kontekście terapeutycznym i jakie zagrożenia z tego wynikają, np. w pracy z osobami cierpiącymi na PTSD
• Odniesiemy się do procesów grupowych w ramach podejść kontemplacyjnych
• Zapoznamy się ze wstępną pracą wyobrażeniową
Prowadzenie: Julia E. Wahl – psycholog, trener podejścia uważności (mindfulness) i współczucia (compassion). Przeszła 5-letni szkolenie z psychoterapii integracyjnej w Manchesterze u dra Richarda Erskine'a; pomysłodawca i współorganizator konferencji 1st Conference on Practical Application of Buddhism in Western Psychology. Mindfulness: Theory and Practice oraz pomysłodawca i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Mindfulness, założyciel i dyrektor The Mind Institute. Ukończyła trening dla nauczycieli: MBSR in Mind-Body Medicine prowadzony przez Jona Kabat-Zinna i Sakiego Santorelliego. Superwizowała się m.in. u prof. Christophera Germera (Harvard Medical School). Pracowała w Szpitalu Specjalistycznym MSW w Otwocku (Oddział Leczenie Zaburzeń Nerwicowych) – głównie z służbą mundurową (policja, służba więzienna, straż graniczna).
Przeprowadziła i superwizowała ponad 60 8-tygodniowych treningów uważności i współczucia w Polsce i w Wlk. Brytanii, a także szereg różnych odosobnień medytacyjnych, warsztatów m.in. na corocznych konferencjach brytyjskiej organizacji dla pacjentów z ataksją (Ataxia UK), w Komendzie Głównej Policji w Warszawie, w Forum Media Polska, Roche, w ramach spotkań Przekroju.
Obecnie mieszka i pracuje w Derby, w Wlk. Brytanii, gdzie tworzy program w oparciu o współczucia dla pacjentów onkologicznych i osób po chorobie nowotworowej (w ramach doktoratu na University of Derby).
Stale pisuje do różnych czasopism, m.in. do Świata Mózgu, Przekroju, Charakterów, Magazynu Joga, Psychologie und Leben, Newsweek Psychologia. Wykładała i wykłada m.in. na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Poznaniu, University of Derby. Redaktorka prowadząca czasopismo „Mindfulness”. Kierownik merytoryczny i twórca sylabusów m.in. kursu on-line „Podejście Uważności z Elementami Podejścia Współczucia” oraz „Mindfulness – techniki motywacji i radzenia sobie ze stresem w życiu i w pracy”. Autorka książki „O współczuciu. Powrót do wrażliwości i siły” (Wydawnictwo Charaktery).
Termin: 26-27 stycznia - sobota (10:00-17:00), niedziela (10:00 - 16:00)
Cena: 500 PLN.
Miejsce: Warszawa, miejsce do potwierdzenia
Informacje i zapisy:
Esta dirección electrónica esta protegida contra spambots. Es necesario activar Javascript para visualizarla
,
telefon: +608 079 909 (można zostawić wiadomość SMS/prosimy nie zostawiać wiadomości na automatycznej sekretarce)
KROK 1. W celu zapisania się na Warsztat i rezerwacji miejsca należy wypełnić formularz rejestracyjny (wystarczy w formie elektronicznej, nie trzeba skanować) i przesłać go na nasz adres emailowy (
Esta dirección electrónica esta protegida contra spambots. Es necesario activar Javascript para visualizarla
).
KROK 2. Następnie należy wpłacić zaliczkę (w wysokości 230 PLN) lub całość opłaty za Warsztat (najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem Warsztatu).
Numer konta:
JULIA WAHL
Przelewy krajowe:
ING BANK ŚLĄSKI
12 1050 1559 1000 0092 1047 7411
Przelewy zagraniczne*:
(waluta - PLN)
IBAN PL12 1050 1559 1000 0092 1047 7411
SWIFT CODE INGBPLPW
*Istnieje możliwość wpłaty również w innej walucie: GBP lub EUR
|