Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Español(Spanish Formal International)

Pobierz ulotkę

MI on Facebook

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach naszego Instytutu dopisz się do newslettera
Strona główna Veranstaltungen Kurse Uważność dla nauczycieli, pedagogów i rodziców, czyli jak samemu zachować spokój i uczyć dzieci radzenia sobie ze stresem
Uważność dla nauczycieli, pedagogów i rodziców, czyli jak samemu zachować spokój i uczyć dzieci radzenia sobie ze stresem
Donnerstag, den 14. März 2013 um 11:06 Uhr

Co to za program?

Pracując z dziećmi, wychowując dzieci spotykają nas sytuacje, które budzą szczególnie trudne emocje. Kiedy dzieci cierpią na depresję, mają problemy w szkole, nie spełniają naszych oczekiwań lub po prostu zachowują się niegrzecznie. Pierwszym impulsem bywa chęć zmiany zachowania dziecka lub poprawy jego nastroju. Pojawia się zatem pytanie co zrobić, żeby dziecko było spokojniejsze, grzeczne, lepiej się uczyło, lepiej się czuło.

Nasze doświadczenia podpowiadają nam, że zanim zadamy sobie pytanie co zrobić w stosunku do dziecka, istotne jest, jak my jako my sami przeżywamy napięcia związane z trudną sytuacją, jak potrafimy je łagodzić i podchodzić do swoich wewnętrznych przeżyć (myśli, emocji, doznań cielesnych).
Zakładamy, że zdrowy i wypoczęty nauczyciel to dobry nauczyciel. Podobnie rodzic. Czy można się regenerować nie wyjeżdżając na wakacje? Jakie znaczenie ma to ze dzieci uczą się przez naśladowanie dorosłych? Rodzic lub nauczyciel, który potrafi łagodzić własne napięcia uczy dziecko, że wiele zależy od naszej własnej umiejętności bycia ze sobą, ze swoimi myślami, uczuciami, tym, co dzieje się w ciele.

Proponujemy program, oparty na treningu uważności, który uczy, jak łagodzić napięcia, troszczyć się o własny stan emocjonalny, a następnie o emocje dzieci.

Trening Uważności (ang. mindfulness) bazuje na ćwiczeniach koncentracji na oddechu oraz ćwiczeniach zwiększających świadomości ciała i emocji oraz myśli. Najbardziej znanym treningiem opartym na Uważności jest Trening Redukcji Stresu (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction - MBSR) stworzony przez profesora Jona Kabata-Zinna i współpracowników z Uniwersytetu Massachusetts (Wydziału Medycznego). Proponowany trening jest skonstruowany na bazie Treningu MBSR i dostosowany do potrzeb osób pracujących, zajmujących się dziećmi (pedagogów, nauczycieli, rodziców).

Program skład się z: 

 

  • Z 8 bloków [8 spotkań warsztatowych po 2,5 godziny (Warszawa) 
  • obowiązkowego spotkania konsultacyjnego lub inaczej spotkania "zerowego" (przed rozpoczęciem programu) - w formie grupowej, 
  • 1 całego dnia uważności (całodziennej praktyki) (7 godzin) (w sobotę lub w niedzielę).

W ramach programu zapewniamy materiały szkoleniowe, w tym płyty CD-rom z instrukcjami medytacyjnymi.

 

W czasie zajęć:

• Będziemy mogli przyjrzeć się konkretnym sytuacjom związanym z wychowaniem dzieci i nauczyć się jak wykorzystać praktykę uważności do odnalezienia dobrych rozwiązań.
• Zaproponujemy techniki rozwijania uważności, które można nauczyć dzieci.
• Podzielimy się wiedzą na temat komunikacji z dziećmi i nastolatkami.
• Podzielimy się wiedzą na temat rozwijania dobrostanu własnego, dzieci, grupy uczniów.

Do kogo skierowany jest program? Kto może uczestniczyć w programie?


Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia medytacyjnego. Nie trzeba być też psychologiem, psychoterapeutą. Trzeba natomiast mieć motywację. Program jest przeznaczony dla pedagogów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich osób, które pracują z dziećmi lub wychowują dzieci.


Co można zyskać?

Obserwowane rezultaty takiego treningu to:
• zmniejszenie codziennego stresu, napięcia, niepokoju,
• większy dystans do problemów wychowawczych,
• zwiększenie kreatywności,
• większa stabilność emocjonalna i niezależność od reakcji dzieci,
• zwiększenie umiejętności koncentrowania się na dowolnym zadaniu,
• poprawa relacji międzyludzkich (relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi, nauczycielem i uczniami)


Termin rozpoczęcia: 15 kwietnia (poniedziałek) - w przypadku małej liczby os. zapisanych istnieje możliwość przesunięcia terminu rozpoczęcia
Terminy spotkań: co tydzień w poniedziałek, w godz. 18:30 – 21:00 (2,5 godz. zeg).
Miejsce: ul. Narbutta 22 lok. 15 (Centrum Psychologii Integralnej InTeGral)

Cena: 950 PLN (wraz z materiałami, w tym płytami CD-rom). 


Prowadzenie:

Julia E. Wahl - psycholog, psychoterapeuta integracyjny (szkolenie w Manchesterze u dra Richarda Erskine'a); pomysłodawca i współorganizator konferencji 1st Conference on Practical Application of Buddhism in Western Psychology. Mindfulness: Theory and Practice oraz pomysłodawca i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Mindfulness, założyciel i dyrektor The Mind Institute. Praktykuje w podejściu buddyzmu tybetańskiego. Ukończyła trening dla nauczycieli: MBSR in Mind-Body Medicine prowadzony przez Jona Kabat-Zinna i Sakiego Santorelliego. Superwizuje się m.in. u prof. Christophera Germera (Harvard Medical School). Pracuje w Szpitalu Specjalistycznym MSW w Otwocku (Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych) – głównie z służbą mundurową (policja, służba więzienna, straż graniczna). Przeprowadziła ponad 30 treningów uważności i self-compassion w Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku oraz Szczecinie.


Eryk Ołtarzewski – pedagog, socjoterapeuta. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą. Tworzy i prowadzi autorskie programy komunikacji społecznej dla nastolatków, uczy technik efektywnej nauki. Podróżuje z młodzieżą pieszo, na rowerze, kajakiem. Tworzy i prowadzi warsztaty dla rodziców i nauczycieli dotyczące umiejętności wychowawczych i perswazji.
Od kilkunastu lat praktykuje i poznaje różnorodne techniki medytacyjne - praktyki szamańskie, praktyki buddyzmu tybetańskiego, buddyzmu zen, mindfulness.

 


Informacje i zapisy:   Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.  ,

telefon: +608 079 909 (można zostawić wiadomość SMS/proszę nie zostawiać wiadomości na automatycznej sekretarce)

 

KROK 1. W celu zapisania się na Trening i rezerwacji miejsca należy wypełnić formularz rejestracyjny i przesłać go na nasz adres emailowy (  Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann. ).

KROK 2. Po otrzymaniu przez nas emaila z formularzem rejestracyjnym, można w razie potrzeby umówić się na spotkanie konsultacyjne (telefoniczne lub przez Skype'a).

KROK 3. Następnie należy wpłacić zaliczkę (w wysokości 230 PLN) lub całość opłaty za Trening (najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem Treningu).

Numer konta: OJO Perseverantia The Mind Institute
Nordea Bank Polska SA 65 1440 1143 0000 0000 0144 4077
 koniecznie z dopiskiem MINDFULNESS GRUPA PONIEDZIAŁEK

 

 

Wystawiamy rachunki (ze względów księgowych do dwóch tygodni od rozpoczęcia Treningu).

* W przypadkach losowych istnieje możliwość rozłożenia opłaty na dwie raty.

 

 

Aktualności

Warsztaty

Szkolenia

Wykłady


© 2019 The Mind Institute Wszelkie prawa zastrzeżone | Created by BlueBuoy