Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Español(Spanish Formal International)

Pobierz ulotkę

MI on Facebook

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach naszego Instytutu dopisz się do newslettera
Strona główna Schwangerschaft Über der Schwangerschaft
O psychologii ciąży

Ciąża jest okresem wielkich zmian. Można nawet powiedzieć, że ciąża jest okresem przełomu, rozwoju, zarówno dla dziecka, jak i matki (Raphael-Leff, 2009).  Zmienia się ciało kobiety, jej funkcjonowanie hormalne, psychiczne, a dokładniej jej relacje z otoczeniem, jej spojrzenie na świat, jej rola w świecie. Nie jestem zaskakujące, iż może to być okres nie tylko pozytywnych zmian, ale także negatywnych. Zmian, które mogą spowodować wystąpienie kryzysu u kobiety oczekującej dziecka, a także zmian, które mogą przełożyć się na funkcjonowanie narodzonego już dziecka (co wpływa także na dalszy rozwój tego dziecka).

Wiele się obecnie mówi o depresji poporodowej (ang. postnatal depression), ale wciąż brakuje specjalistów zajmujących się konkretną pomocą kobietom i ich bliskim w sytuacjach doświadczania trudności psychologicznych. Ponadto, warto wiedzieć, że istnieją już odpowiednie narzędzia i metody, które już w trakcie ciąży mogą pomóc przewidzieć, czy depresja poporodowa/problemy adaptacyjne wystąpią u przyszłej matki.


Warto wspomnieć o działach psychologii, które zajmują się problematyką ciąży:

Psychologia ciąży (inaczej – antenatalna, ang. antenatal psychology) jest dziedziną psychologii, która zajmuje się psychologicznymi aspektami ciąży, zarówno w zakresie psychicznego funkcjonowania matki jak i dziecka.


Maternologia zaś (fr. maternologie) to „podejście terapeutyczne związane ze sferą psychiczną macierzyństwa i które bierze pod uwagę trudności w relacji matka-dziecko”, „maternologia jest specyficznie związana z aspektami psychicznymi macierzyństwa, narodzin i rodzicielstwa” (LE GRAND ROBERT DE LA LANGUE FRANCAISE, éd. 2001 ; LE PETIT ROBERT, éd. 2002).

Odnosi się do takich dziedzin jak: pedopsychologia, pedopsychiatria,  położnictwo, perinatologia, pediatria (społeczna).


Wśród ważnych osób zajmujących się psychologią antenatalną/maternologią (zarówno na płaszczyźnie naukowej i terapeutycznej) znajdują się takie osoby jak Jean Marie-Delassus (Centre Hospitalier Spécialisé Charcot, Francja) czy Joan Raphael-Leff (University of Essex, Wlk. Brytania).

 

©2009  Julia Wahl

 

 

Aktualności

Warsztaty

Szkolenia

Wykłady


© 2019 The Mind Institute Wszelkie prawa zastrzeżone | Created by BlueBuoy